Datum: dinsdag 25 november 2025
Tijd: 16.00 uur
Locatie: Coolsingel ter hoogte van nummer 123
Het kunstwerk A Minute of Shelter van Narges Mohammadi wordt op dinsdag 25 november, Orange the World Day, onthuld op de Coolsingel. Het beeld vraagt aandacht voor alle vrouwen en meisjes die te maken hebben (gehad) met geweld. Partnergeweld en huiselijk geweld is een groot probleem in Nederland; Rotterdam is koploper in het aantal meldingen.
Het kunstwerk bestaat uit een bakstenen wand die de voor velen enige veilige plek in huis verbeeldt: de badkamer, met een deur die op slot kan. Het werk heeft twee zijden waarin een toilet en wastafel aan de ene kant wijken en aan de andere kant uitstulpen. Op de grond staat een tas die verwijst naar veiligheid en vluchten. ‘Je hele leven, alles wat belangrijk voor je is, moet in die tas passen, zodat je op elk moment kan vluchten’, aldus Mohammadi. Met de alledaagsheid van de objecten en het materiaal verwijst Mohammadi naar de alledaagsheid van geweld tegen vrouwen en meisjes.
Programma
De onthulling van A Minute of Shelter vindt plaats op dinsdagmiddag 25 november op de Coolsingel ter hoogte van nummer 123. Het programma begint om 16.00 uur met toespraken door onder meer wethouder Ronald Buijt (Zorg) en Narges Mohammadi. Daarna volgt een voordracht door Dichter der Nederlanden Babs Gons. Zij schreef dit gedicht ter gelegenheid van de onthulling. Iedereen is van harte welkom om aanwezig te zijn bij de onthulling van dit belangrijke kunstwerk.
Locatie
Het beeld wordt geplaatst op de Coolsingel, midden in het centrum van Rotterdam. Niet voor niets is voor zo’n prominente plek gekozen: vrijwel nergens ter wereld is een permanent gedenkteken voor geweld tegen vrouwen. Het werk draagt eraan bij dat een groot maatschappelijk probleem – de politie krijgt iedere acht minuten een melding van huiselijk geweld – zichtbaar wordt in de openbare ruimte. ‘Ik hoop dat het kunstwerk een gespreksopener wordt’, zegt Mohammadi. ‘Zodat signalen eerder herkend worden en vrouwen die geweld meemaken er eerder over kunnen praten.’
Motie
Het kunstwerk is tot stand gekomen nadat in 2019 een motie door de Rotterdamse gemeenteraad werd aangenomen om een gedenkteken te realiseren voor de zestienjarige Hümeyra. Zij werd door haar ex-vriend doodgeschoten nadat hij haar een periode stalkte. Samen met Hümeyra’s familie is gekozen voor een gedenkteken in de stad, voor alle vrouwen die te maken hebben (gehad) met geweld of femicide.
Over de kunstenaar
De carrière van Narges Mohammadi (1993, ergens tussen Kabul en Teheran) raakte vanaf 2020 in een stroomversnelling toen ze met haar eindexamenwerk aan de KABK in Den Haag grote indruk maakte. Haar installaties en sculpturen zijn geworteld in haar persoonlijke geschiedenis, gekenmerkt door ervaringen uit twee zeer verschillende culturen. Ze put uit de eindeloos rijke tussenruimte waarin ze zich begeeft. Haar sculpturen bestaan uit onverwachte, maar herkenbare materialen: halva, beton, gum, leem en zeep. Haar werk is regelmatig te zien op tentoonstellingen in binnen- en buitenland.
A Minute of Shelter van Narges Mohammadi zal onderdeel gaan uitmaken van de collectie Sculpture International Rotterdam (SIR), een verzameling sculpturen van (inter)nationaal gerenommeerde kunstenaars. Kijk op de website voor een overzicht van de internationale beeldencollectie.
Mede mogelijk gemaakt door